UK trade supply · Professional healthcare essentialsIndicative prices include VAT · Delivery quoted separately
Medica International · UK trade

General Medical supplies

Our core range of syringes, needles, gloves, dressings and infusion sets.

General Medical catalogue
1 ml Luer slip syringe
2/3 ml Luer slip syringe
5 ml Luer slip syringe
VAT-inclusive indicative pricing
General Medical catalogue

Our range of products

Choose your pack quantity for each product. Review this catalogue’s enquiry and indicative total below.

Review enquiry
Indicative catalogue prices include VAT and exclude delivery. Prices and availability are subject to written confirmation. Product images are representative; exact brand, specification and approval checks are required before supply.

Pricing edition: 4 October 2026 · Prices are per stated pack · Price-on-request items are excluded from numerical totals.

Our product range

Representative photograph of 1 ml Luer slip syringe
SyringesSYR-001-LS

1 ml Luer slip syringe

Disposable syringe in the stated capacity. Luer slip connection for compatible fittings.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£11.86 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 11.86p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 2/3 ml Luer slip syringe
SyringesSYR-003-LS

2/3 ml Luer slip syringe

Disposable syringe in the stated capacity. Luer slip connection for compatible fittings.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£10.95 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 10.95p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 5 ml Luer slip syringe
SyringesSYR-005-LS

5 ml Luer slip syringe

Disposable syringe in the stated capacity. Luer slip connection for compatible fittings.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£10.80 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 10.80p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 10 ml Luer lock syringe
SyringesSYR-010-LL

10 ml Luer lock syringe

Disposable syringe in the stated capacity. Luer lock connection for compatible fittings.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£39.19 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 39.19p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 20 ml Luer lock syringe
SyringesSYR-020-LL

20 ml Luer lock syringe

Disposable syringe in the stated capacity. Luer lock connection for compatible fittings.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£54.98 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 54.98p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 50/60 ml catheter-tip syringe
SyringesSYR-060-CT

50/60 ml catheter-tip syringe

Disposable syringe in the stated capacity. Catheter-tip format for compatible tubing.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£36.27 per packPack: 50 each · inc VATApprox. 72.54p per item · inc VAT

1 pack: 50 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 5 x 7.2 cm adhesive dressing
Dressings & tapeDRS-0572

5 x 7.2 cm adhesive dressing

Adhesive dressing in the stated dimensions for wound coverage. Confirm dressing material and pad specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£3.83 per packPack: 50 each · inc VATApprox. 7.66p per item · inc VAT

1 pack: 50 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 8 x 10 cm adhesive dressing
Dressings & tapeDRS-0810

8 x 10 cm adhesive dressing

Adhesive dressing in the stated dimensions for wound coverage. Confirm dressing material and pad specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£6.60 per packPack: 50 each · inc VATApprox. 13.20p per item · inc VAT

1 pack: 50 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 10 x 15 cm adhesive dressing
Dressings & tapeDRS-1015

10 x 15 cm adhesive dressing

Adhesive dressing in the stated dimensions for wound coverage. Confirm dressing material and pad specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£12.00 per packPack: 50 each · inc VATApprox. 24.00p per item · inc VAT

1 pack: 50 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 1.25 cm microporous tape
Dressings & tapeTAP-MIC-125

1.25 cm microporous tape

Microporous tape in the stated width for securing dressings. Confirm roll length and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£10.04 per packPack: 12 rolls · inc VATApprox. 83.67p per roll · inc VAT

1 pack: 12 rolls

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 2.5 cm microporous tape
Dressings & tapeTAP-MIC-250

2.5 cm microporous tape

Microporous tape in the stated width for securing dressings. Confirm roll length and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£20.03 per packPack: 12 rolls · inc VATApprox. £1.67 per roll · inc VAT

1 pack: 12 rolls

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 5 cm microporous tape
Dressings & tapeTAP-MIC-500

5 cm microporous tape

Microporous tape in the stated width for securing dressings. Confirm roll length and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£17.08 per packPack: 6 rolls · inc VATApprox. £2.85 per roll · inc VAT

1 pack: 6 rolls

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Adult gravity set - vented
Infusion & IVINF-AD20-V

Adult gravity set - vented

Vented adult gravity administration set. Confirm container, connector and tubing compatibility.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£73.80 per packPack: 25 each · inc VATApprox. £2.95 per item · inc VAT

1 pack: 25 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Adult gravity set - non-vented
Infusion & IVINF-AD20-NV

Adult gravity set - non-vented

Non-vented adult gravity administration set. Confirm container, connector and tubing compatibility.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£83.70 per packPack: 25 each · inc VATApprox. £3.35 per item · inc VAT

1 pack: 25 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Paediatric microdrip set
Infusion & IVINF-PED60

Paediatric microdrip set

Microdrip administration set for paediatric requirements. Confirm drip factor and connection specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£24.00 per packPack: 25 each · inc VATApprox. 96.00p per item · inc VAT

1 pack: 25 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Needle-free infusion set
Infusion & IVINF-NF

Needle-free infusion set

Infusion administration set with needle-free access. Confirm connector system and tubing specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£37.80 per packPack: 25 each · inc VATApprox. £1.51 per item · inc VAT

1 pack: 25 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Nitrile examination glove - S
GlovesGLV-NIT-S

Nitrile examination glove - S

Nitrile examination gloves in the stated size for routine professional use. Confirm thickness and specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£4.86 per packPack: 100 gloves · inc VATApprox. 4.86p per glove · inc VAT

1 pack: 100 gloves

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Nitrile examination glove - M
GlovesGLV-NIT-M

Nitrile examination glove - M

Nitrile examination gloves in the stated size for routine professional use. Confirm thickness and specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£4.86 per packPack: 100 gloves · inc VATApprox. 4.86p per glove · inc VAT

1 pack: 100 gloves

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Nitrile examination glove - L
GlovesGLV-NIT-L

Nitrile examination glove - L

Nitrile examination gloves in the stated size for routine professional use. Confirm thickness and specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£4.86 per packPack: 100 gloves · inc VATApprox. 4.86p per glove · inc VAT

1 pack: 100 gloves

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Nitrile examination glove - XL
GlovesGLV-NIT-XL

Nitrile examination glove - XL

Nitrile examination gloves in the stated size for routine professional use. Confirm thickness and specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£4.86 per packPack: 100 gloves · inc VATApprox. 4.86p per glove · inc VAT

1 pack: 100 gloves

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Latex examination glove - S
GlovesGLV-LTX-S

Latex examination glove - S

Latex examination gloves in the stated size for routine professional use. Contains natural rubber latex.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£5.12 per packPack: 100 gloves · inc VATApprox. 5.12p per glove · inc VAT

1 pack: 100 gloves

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Latex examination glove - M
GlovesGLV-LTX-M

Latex examination glove - M

Latex examination gloves in the stated size for routine professional use. Contains natural rubber latex.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£5.20 per packPack: 100 gloves · inc VATApprox. 5.20p per glove · inc VAT

1 pack: 100 gloves

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Latex examination glove - L
GlovesGLV-LTX-L

Latex examination glove - L

Latex examination gloves in the stated size for routine professional use. Contains natural rubber latex.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£5.20 per packPack: 100 gloves · inc VATApprox. 5.20p per glove · inc VAT

1 pack: 100 gloves

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Latex examination glove - XL
GlovesGLV-LTX-XL

Latex examination glove - XL

Latex examination gloves in the stated size for routine professional use. Contains natural rubber latex.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£5.06 per packPack: 100 gloves · inc VATApprox. 5.06p per glove · inc VAT

1 pack: 100 gloves

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Sterile surgical glove - 6.0
GlovesGLV-SUR-60

Sterile surgical glove - 6.0

Sterile surgical gloves in the stated size, supplied and priced by the pair. Confirm material and specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£61.19 per packPack: 50 pairs · inc VATApprox. £1.22 per pair · inc VAT

1 pack: 50 pairs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Sterile surgical glove - 6.5
GlovesGLV-SUR-65

Sterile surgical glove - 6.5

Sterile surgical gloves in the stated size, supplied and priced by the pair. Confirm material and specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£61.19 per packPack: 50 pairs · inc VATApprox. £1.22 per pair · inc VAT

1 pack: 50 pairs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Sterile surgical glove - 7.0
GlovesGLV-SUR-70

Sterile surgical glove - 7.0

Sterile surgical gloves in the stated size, supplied and priced by the pair. Confirm material and specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£38.40 per packPack: 50 pairs · inc VATApprox. 76.80p per pair · inc VAT

1 pack: 50 pairs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Sterile surgical glove - 7.5
GlovesGLV-SUR-75

Sterile surgical glove - 7.5

Sterile surgical gloves in the stated size, supplied and priced by the pair. Confirm material and specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£61.19 per packPack: 50 pairs · inc VATApprox. £1.22 per pair · inc VAT

1 pack: 50 pairs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Sterile surgical glove - 8.0
GlovesGLV-SUR-80

Sterile surgical glove - 8.0

Sterile surgical gloves in the stated size, supplied and priced by the pair. Confirm material and specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£61.19 per packPack: 50 pairs · inc VATApprox. £1.22 per pair · inc VAT

1 pack: 50 pairs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Sterile surgical glove - 8.5
GlovesGLV-SUR-85

Sterile surgical glove - 8.5

Sterile surgical gloves in the stated size, supplied and priced by the pair. Confirm material and specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£49.79 per packPack: 50 pairs · inc VATApprox. 99.58p per pair · inc VAT

1 pack: 50 pairs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Sterile surgical glove - 9.0
GlovesGLV-SUR-90

Sterile surgical glove - 9.0

Sterile surgical gloves in the stated size, supplied and priced by the pair. Confirm material and specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£61.19 per packPack: 50 pairs · inc VATApprox. £1.22 per pair · inc VAT

1 pack: 50 pairs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 18G x 1 inch needle
NeedlesNDL-18-100

18G x 1 inch needle

Hypodermic needle in the stated gauge and length for compatible syringe systems. Confirm hub and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£6.00 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 6.00p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 21G x 1.5 inch needle
NeedlesNDL-21-150

21G x 1.5 inch needle

Hypodermic needle in the stated gauge and length for compatible syringe systems. Confirm hub and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£4.66 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 4.66p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 22G x 1.25 inch needle
NeedlesNDL-22-125

22G x 1.25 inch needle

Hypodermic needle in the stated gauge and length for compatible syringe systems. Confirm hub and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£3.83 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 3.83p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 23G x 1 inch needle
NeedlesNDL-23-100

23G x 1 inch needle

Hypodermic needle in the stated gauge and length for compatible syringe systems. Confirm hub and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£5.12 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 5.12p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 25G x 1 inch needle
NeedlesNDL-25-100

25G x 1 inch needle

Hypodermic needle in the stated gauge and length for compatible syringe systems. Confirm hub and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£4.72 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 4.72p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 27G x 0.5 inch needle
NeedlesNDL-27-050

27G x 0.5 inch needle

Hypodermic needle in the stated gauge and length for compatible syringe systems. Confirm hub and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£5.55 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 5.55p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 30G x 0.5 inch needle
NeedlesNDL-30-050

30G x 0.5 inch needle

Hypodermic needle in the stated gauge and length for compatible syringe systems. Confirm hub and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£6.42 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 6.42p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
A clear route to supply

From requirement to confirmed order

01

Choose your range

Send the size, format, intended use and trade quantity you require.

02

We check the detail

We verify pack format, product documentation, availability and delivery location.

03

Receive a quote

We provide a written quotation with price, lead time and commercial terms.

04

Confirm your order

Supply follows only after the approved quotation and formal order confirmation.

General Medical enquiry

Build your request

This enquiry contains general medical catalogue products only. Other sector enquiries are kept separately.

Your selected products

Choose products and quantities from this catalogue.

Prices include VAT. Delivery, final pack format and any supplier minimum order quantity will be confirmed in your quotation.

Your contact details

Send your selection and contact details to saleem@medicainternational.co.uk for a written quotation. This is an enquiry, not an accepted order. Please do not include patient information. You can also copy the enquiry into your own email.

View enquiry text