UK trade supply · Professional healthcare essentialsIndicative prices include VAT · Delivery quoted separately
Medica International · UK trade

Clinics supplies

Routine essentials for consultations, treatment rooms and day-to-day patient care.

Clinics catalogue
Nitrile examination glove - M
Latex examination glove - M
Sterile surgical glove - 7.5
VAT-inclusive indicative pricing
Clinics catalogue

Our range of products

Choose your pack quantity for each product. Review this catalogue’s enquiry and indicative total below.

Review enquiry
Indicative catalogue prices include VAT and exclude delivery. Prices and availability are subject to written confirmation. Product images are representative; exact brand, specification and approval checks are required before supply.

Pricing edition: 4 October 2026 · Prices are per stated pack · Price-on-request items are excluded from numerical totals.

Our product range

Representative photograph of Nitrile examination glove - M
GlovesGLV-NIT-M

Nitrile examination glove - M

Nitrile examination gloves in the stated size for routine professional use. Confirm thickness and specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£4.86 per packPack: 100 gloves · inc VATApprox. 4.86p per glove · inc VAT

1 pack: 100 gloves

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Latex examination glove - M
GlovesGLV-LTX-M

Latex examination glove - M

Latex examination gloves in the stated size for routine professional use. Contains natural rubber latex.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£5.20 per packPack: 100 gloves · inc VATApprox. 5.20p per glove · inc VAT

1 pack: 100 gloves

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Sterile surgical glove - 7.5
GlovesGLV-SUR-75

Sterile surgical glove - 7.5

Sterile surgical gloves in the stated size, supplied and priced by the pair. Confirm material and specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£61.19 per packPack: 50 pairs · inc VATApprox. £1.22 per pair · inc VAT

1 pack: 50 pairs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Type IIR surgical masks
PPEPPE-MASK

Type IIR surgical masks

Single-use blue Type IIR surgical masks. Ear-loop format.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£3.96 per packPack: 50 masks · inc VATApprox. 7.92p per mask · inc VAT

1 pack: 50 masks

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Disposable white aprons
PPEPPE-APR

Disposable white aprons

Disposable plastic aprons supplied on a roll for professional care tasks.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£16.79 per packPack: 200 aprons · inc VAT

1 pack: 200 aprons

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Yellow sharps bin, 1 litre
Examination & wasteWST-SHARP1

Yellow sharps bin, 1 litre

One-litre sharps container with yellow lid. Select the waste stream required by the clinic.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£2.51 per packPack: 1 bin · inc VAT

1 pack: 1 bin

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Yellow sharps bin, 5 litres
Examination & wasteWST-SHARP5

Yellow sharps bin, 5 litres

Five-litre sharps container with yellow lid. Select the waste stream required by the clinic.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£3.83 per packPack: 1 bin · inc VAT

1 pack: 1 bin

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 70% alcohol hand sanitiser, 500 ml
Hygiene & infection controlHYG-GEL500

70% alcohol hand sanitiser, 500 ml

MediPro alcohol hand sanitiser supplied with pump.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£2.51 per packPack: 1 bottle, 500 ml · inc VAT

1 pack: 1 bottle, 500 ml

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Gentle hand wash, 1 litre
Hygiene & infection controlHYG-WASH1

Gentle hand wash, 1 litre

Cutan gentle hand wash. Confirm the compatible dispenser before ordering.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£15.59 per packPack: 1 cartridge, 1 litre · inc VAT

1 pack: 1 cartridge, 1 litre

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Universal surface wipes
Hygiene & infection controlHYG-WIPE200

Universal surface wipes

Clinell Universal wipes for compatible surfaces and equipment. Follow product contact-time instructions.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£7.51 per packPack: 200 wipes · inc VATApprox. 3.75p per wipe · inc VAT

1 pack: 200 wipes

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 20 inch white couch rolls
Examination & wasteEXM-COUCH

20 inch white couch rolls

Two-ply paper couch rolls, 500 mm wide, for examination couches.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£23.99 per packPack: 9 rolls, 40 m each · inc VAT

1 pack: 9 rolls, 40 m each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Specimen container, 30 ml
Collection & testingLAB-POT30

Specimen container, 30 ml

Thirty-millilitre specimen pot. Confirm sterility and the receiving laboratory requirements.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£0.23 per packPack: 1 container · inc VAT

1 pack: 1 container

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 10-parameter urine test strips
Collection & testingLAB-URINE10

10-parameter urine test strips

Urinalysis reagent strips for professional screening workflows. Confirm analyser or visual-read compatibility.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£13.19 per packPack: 100 strips · inc VATApprox. 13.19p per strip · inc VAT

1 pack: 100 strips

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Single-use tourniquets
Collection & testingLAB-TOURN

Single-use tourniquets

Single-use tourniquets for blood collection workflows.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£6.59 per packPack: 25 tourniquets · inc VATApprox. 26.36p per tourniquet · inc VAT

1 pack: 25 tourniquets

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Safety blood collection needles, 21G
Collection & testingLAB-NEEDLE21

Safety blood collection needles, 21G

BD Vacutainer Eclipse 21G x 1.25 inch blood collection needles. Confirm system compatibility.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£46.79 per packPack: 100 needles · inc VATApprox. 46.79p per needle · inc VAT

1 pack: 100 needles

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of EDTA blood collection tubes, 4 ml
Collection & testingLAB-EDTA4

EDTA blood collection tubes, 4 ml

K2 EDTA evacuated blood collection tubes. Match tube type and fill volume to laboratory requirements.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£18.73 per packPack: 100 tubes · inc VATApprox. 18.73p per tube · inc VAT

1 pack: 100 tubes

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Serum blood collection tubes, 10 ml
Collection & testingLAB-SERUM10

Serum blood collection tubes, 10 ml

Plastic serum collection tubes. Match the exact tube reference to laboratory requirements.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£24.62 per packPack: 100 tubes · inc VATApprox. 24.62p per tube · inc VAT

1 pack: 100 tubes

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Citrate blood collection tubes
Collection & testingLAB-CITRATE

Citrate blood collection tubes

BD Vacutainer EST Plus citrate tubes with light blue closure. Confirm fill volume and laboratory specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£20.15 per packPack: 100 tubes · inc VATApprox. 20.15p per tube · inc VAT

1 pack: 100 tubes

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Single-use blood collection holders
Collection & testingLAB-HOLDER

Single-use blood collection holders

BD Vacutainer one-use non-stackable holders for compatible blood collection systems.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£11.90 per packPack: 250 holders · inc VATApprox. 4.76p per holder · inc VAT

1 pack: 250 holders

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Wooden tongue depressors
Examination & wasteEXM-TONGUE

Wooden tongue depressors

Disposable wooden tongue depressors for professional examination. Confirm sterility requirements.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£1.88 per packPack: 100 depressors · inc VATApprox. 1.88p per depressor · inc VAT

1 pack: 100 depressors

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Disposable specula, medium
Examination & wasteEXM-SPEC

Disposable specula, medium

Medipro medium vaginal specula with locking mechanism for relevant examination services.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£23.99 per packPack: 25 specula · inc VAT

1 pack: 25 specula

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 5 x 7.2 cm adhesive dressing
Dressings & tapeDRS-0572

5 x 7.2 cm adhesive dressing

Adhesive dressing in the stated dimensions for wound coverage. Confirm dressing material and pad specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£3.83 per packPack: 50 each · inc VATApprox. 7.66p per item · inc VAT

1 pack: 50 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 8 x 10 cm adhesive dressing
Dressings & tapeDRS-0810

8 x 10 cm adhesive dressing

Adhesive dressing in the stated dimensions for wound coverage. Confirm dressing material and pad specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£6.60 per packPack: 50 each · inc VATApprox. 13.20p per item · inc VAT

1 pack: 50 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 10 x 15 cm adhesive dressing
Dressings & tapeDRS-1015

10 x 15 cm adhesive dressing

Adhesive dressing in the stated dimensions for wound coverage. Confirm dressing material and pad specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£12.00 per packPack: 50 each · inc VATApprox. 24.00p per item · inc VAT

1 pack: 50 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 1.25 cm microporous tape
Dressings & tapeTAP-MIC-125

1.25 cm microporous tape

Microporous tape in the stated width for securing dressings. Confirm roll length and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£10.04 per packPack: 12 rolls · inc VATApprox. 83.67p per roll · inc VAT

1 pack: 12 rolls

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 2.5 cm microporous tape
Dressings & tapeTAP-MIC-250

2.5 cm microporous tape

Microporous tape in the stated width for securing dressings. Confirm roll length and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£20.03 per packPack: 12 rolls · inc VATApprox. £1.67 per roll · inc VAT

1 pack: 12 rolls

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 5 cm microporous tape
Dressings & tapeTAP-MIC-500

5 cm microporous tape

Microporous tape in the stated width for securing dressings. Confirm roll length and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£17.08 per packPack: 6 rolls · inc VATApprox. £2.85 per roll · inc VAT

1 pack: 6 rolls

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Non-sterile gauze swabs, 10 x 10 cm
Dressings & wound careWND-GAUZE-NS

Non-sterile gauze swabs, 10 x 10 cm

Eight-ply non-sterile gauze swabs for appropriate cleaning and absorption tasks.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£4.43 per packPack: 100 swabs · inc VATApprox. 4.43p per swab · inc VAT

1 pack: 100 swabs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Sterile non-woven swabs, 10 x 10 cm
Dressings & wound careWND-GAUZE-ST

Sterile non-woven swabs, 10 x 10 cm

Four-ply sterile non-woven swabs, packed in groups of five.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£13.19 per packPack: 40 packs of 5 swabs · inc VAT

1 pack: 40 packs of 5 swabs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Large cotton wool balls
Dressings & wound careWND-COTTON

Large cotton wool balls

Large non-sterile cotton wool balls for appropriate cleansing and absorption tasks.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£3.00 per packPack: 250 balls · inc VATApprox. 1.20p per ball · inc VAT

1 pack: 250 balls

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Sterile saline eyewash pods, 20 ml
Dressings & wound careWND-EYE20

Sterile saline eyewash pods, 20 ml

Single-use Astroplast sterile saline eyewash pods. Each pod contains 20 ml.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£7.19 per packPack: 25 pods · inc VAT

1 pack: 25 pods

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Dressing packs, medium gloves
GlovesWND-PACK

Dressing packs, medium gloves

Softdrape dressing packs with medium gloves. Confirm the full pack contents required by the clinic.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£22.79 per packPack: 20 dressing packs · inc VAT

1 pack: 20 dressing packs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 1 ml Luer slip syringe
SyringesSYR-001-LS

1 ml Luer slip syringe

Disposable syringe in the stated capacity. Luer slip connection for compatible fittings.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£11.86 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 11.86p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 2/3 ml Luer slip syringe
SyringesSYR-003-LS

2/3 ml Luer slip syringe

Disposable syringe in the stated capacity. Luer slip connection for compatible fittings.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£10.95 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 10.95p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 5 ml Luer slip syringe
SyringesSYR-005-LS

5 ml Luer slip syringe

Disposable syringe in the stated capacity. Luer slip connection for compatible fittings.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£10.80 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 10.80p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 10 ml Luer lock syringe
SyringesSYR-010-LL

10 ml Luer lock syringe

Disposable syringe in the stated capacity. Luer lock connection for compatible fittings.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£39.19 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 39.19p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 20 ml Luer lock syringe
SyringesSYR-020-LL

20 ml Luer lock syringe

Disposable syringe in the stated capacity. Luer lock connection for compatible fittings.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£54.98 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 54.98p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 50/60 ml catheter-tip syringe
SyringesSYR-060-CT

50/60 ml catheter-tip syringe

Disposable syringe in the stated capacity. Catheter-tip format for compatible tubing.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£36.27 per packPack: 50 each · inc VATApprox. 72.54p per item · inc VAT

1 pack: 50 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 18G x 1 inch needle
NeedlesNDL-18-100

18G x 1 inch needle

Hypodermic needle in the stated gauge and length for compatible syringe systems. Confirm hub and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£6.00 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 6.00p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 21G x 1.5 inch needle
NeedlesNDL-21-150

21G x 1.5 inch needle

Hypodermic needle in the stated gauge and length for compatible syringe systems. Confirm hub and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£4.66 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 4.66p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 22G x 1.25 inch needle
NeedlesNDL-22-125

22G x 1.25 inch needle

Hypodermic needle in the stated gauge and length for compatible syringe systems. Confirm hub and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£3.83 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 3.83p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 23G x 1 inch needle
NeedlesNDL-23-100

23G x 1 inch needle

Hypodermic needle in the stated gauge and length for compatible syringe systems. Confirm hub and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£5.12 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 5.12p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 25G x 1 inch needle
NeedlesNDL-25-100

25G x 1 inch needle

Hypodermic needle in the stated gauge and length for compatible syringe systems. Confirm hub and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£4.72 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 4.72p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 27G x 0.5 inch needle
NeedlesNDL-27-050

27G x 0.5 inch needle

Hypodermic needle in the stated gauge and length for compatible syringe systems. Confirm hub and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£5.55 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 5.55p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 30G x 0.5 inch needle
NeedlesNDL-30-050

30G x 0.5 inch needle

Hypodermic needle in the stated gauge and length for compatible syringe systems. Confirm hub and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£6.42 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 6.42p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 70% IPA pre-injection swabs
Dressings & wound careINJ-SWAB

70% IPA pre-injection swabs

Individually packed alcohol swabs for pre-injection skin preparation.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£1.55 per packPack: 100 swabs · inc VATApprox. 1.55p per swab · inc VAT

1 pack: 100 swabs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Adult gravity set - vented
Infusion & IVINF-AD20-V

Adult gravity set - vented

Vented adult gravity administration set. Confirm container, connector and tubing compatibility.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£73.80 per packPack: 25 each · inc VATApprox. £2.95 per item · inc VAT

1 pack: 25 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Adult gravity set - non-vented
Infusion & IVINF-AD20-NV

Adult gravity set - non-vented

Non-vented adult gravity administration set. Confirm container, connector and tubing compatibility.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£83.70 per packPack: 25 each · inc VATApprox. £3.35 per item · inc VAT

1 pack: 25 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Paediatric microdrip set
Infusion & IVINF-PED60

Paediatric microdrip set

Microdrip administration set for paediatric requirements. Confirm drip factor and connection specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£24.00 per packPack: 25 each · inc VATApprox. 96.00p per item · inc VAT

1 pack: 25 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Needle-free infusion set
Infusion & IVINF-NF

Needle-free infusion set

Infusion administration set with needle-free access. Confirm connector system and tubing specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£37.80 per packPack: 25 each · inc VATApprox. £1.51 per item · inc VAT

1 pack: 25 each

Indicative line totalChoose quantity
A clear route to supply

From requirement to confirmed order

01

Choose your range

Send the size, format, intended use and trade quantity you require.

02

We check the detail

We verify pack format, product documentation, availability and delivery location.

03

Receive a quote

We provide a written quotation with price, lead time and commercial terms.

04

Confirm your order

Supply follows only after the approved quotation and formal order confirmation.

Clinics enquiry

Build your request

This enquiry contains clinics catalogue products only. Other sector enquiries are kept separately.

Your selected products

Choose products and quantities from this catalogue.

Prices include VAT. Delivery, final pack format and any supplier minimum order quantity will be confirmed in your quotation.

Your contact details

Send your selection and contact details to saleem@medicainternational.co.uk for a written quotation. This is an enquiry, not an accepted order. Please do not include patient information. You can also copy the enquiry into your own email.

View enquiry text