UK trade supply · Professional healthcare essentialsIndicative prices include VAT · Delivery quoted separately
Medica International · UK trade

Care & Nursing Homes supplies

Personal care, continence, hygiene and routine nursing supplies.

Care & Nursing Homes catalogue
Nitrile examination glove - M
Type IIR surgical masks
Disposable white aprons
VAT-inclusive indicative pricing
Care & Nursing Homes catalogue

Our range of products

Choose your pack quantity for each product. Review this catalogue’s enquiry and indicative total below.

Review enquiry
Indicative catalogue prices include VAT and exclude delivery. Prices and availability are subject to written confirmation. Product images are representative; exact brand, specification and approval checks are required before supply.

Pricing edition: 4 October 2026 · Prices are per stated pack · Price-on-request items are excluded from numerical totals.

Our product range

Representative photograph of Nitrile examination glove - M
GlovesGLV-NIT-M

Nitrile examination glove - M

Nitrile examination gloves in the stated size for routine professional use. Confirm thickness and specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£4.86 per packPack: 100 gloves · inc VATApprox. 4.86p per glove · inc VAT

1 pack: 100 gloves

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Type IIR surgical masks
PPEPPE-MASK

Type IIR surgical masks

Single-use blue Type IIR surgical masks. Ear-loop format.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£3.96 per packPack: 50 masks · inc VATApprox. 7.92p per mask · inc VAT

1 pack: 50 masks

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Disposable white aprons
PPEPPE-APR

Disposable white aprons

Disposable plastic aprons supplied on a roll for professional care tasks.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£16.79 per packPack: 200 aprons · inc VAT

1 pack: 200 aprons

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 70% alcohol hand sanitiser, 500 ml
Hygiene & infection controlHYG-GEL500

70% alcohol hand sanitiser, 500 ml

MediPro alcohol hand sanitiser supplied with pump.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£2.51 per packPack: 1 bottle, 500 ml · inc VAT

1 pack: 1 bottle, 500 ml

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Gentle hand wash, 1 litre
Hygiene & infection controlHYG-WASH1

Gentle hand wash, 1 litre

Cutan gentle hand wash. Confirm the compatible dispenser before ordering.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£15.59 per packPack: 1 cartridge, 1 litre · inc VAT

1 pack: 1 cartridge, 1 litre

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Universal surface wipes
Hygiene & infection controlHYG-WIPE200

Universal surface wipes

Clinell Universal wipes for compatible surfaces and equipment. Follow product contact-time instructions.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£7.51 per packPack: 200 wipes · inc VATApprox. 3.75p per wipe · inc VAT

1 pack: 200 wipes

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 20 inch white couch rolls
Examination & wasteEXM-COUCH

20 inch white couch rolls

Two-ply paper couch rolls, 500 mm wide, for examination couches.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£23.99 per packPack: 9 rolls, 40 m each · inc VAT

1 pack: 9 rolls, 40 m each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Nitrile examination glove - S
GlovesGLV-NIT-S

Nitrile examination glove - S

Nitrile examination gloves in the stated size for routine professional use. Confirm thickness and specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£4.86 per packPack: 100 gloves · inc VATApprox. 4.86p per glove · inc VAT

1 pack: 100 gloves

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Nitrile examination glove - L
GlovesGLV-NIT-L

Nitrile examination glove - L

Nitrile examination gloves in the stated size for routine professional use. Confirm thickness and specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£4.86 per packPack: 100 gloves · inc VATApprox. 4.86p per glove · inc VAT

1 pack: 100 gloves

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Disposable bed pads, 60 x 90 cm
Continence careCON-BED90

Disposable bed pads, 60 x 90 cm

Omnitex absorbent bed pads in the stated dimensions. Select the required absorbency for the resident.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£11.39 per packPack: 25 pads · inc VATApprox. 45.56p per pad · inc VAT

1 pack: 25 pads

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Disposable chair pads, 40 x 60 cm
Continence careCON-CHAIR

Disposable chair pads, 40 x 60 cm

Omnitex chair pads with the listed 600 ml absorption rating. Confirm dimensions and care requirements.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£7.55 per packPack: 25 pads · inc VATApprox. 30.20p per pad · inc VAT

1 pack: 25 pads

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Disposable bed pads, 60 x 60 cm
Continence careCON-BED60

Disposable bed pads, 60 x 60 cm

TENA Bed Basic pads for bed or seat protection in the stated dimensions.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£15.59 per packPack: 40 pads · inc VATApprox. 38.98p per pad · inc VAT

1 pack: 40 pads

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Washable bed pads, 90 x 90 cm
Continence careCON-WASH90

Washable bed pads, 90 x 90 cm

Reusable bed pad with tucks. Follow the supplier laundering instructions.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£10.79 per packPack: 1 pad · inc VAT

1 pack: 1 pad

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Pull-up continence pants, medium
Continence careCON-PANTS-M

Pull-up continence pants, medium

Nateen Plus pull-up pants in medium. Match waist fit and absorbency to individual care requirements.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£9.59 per packPack: 10 pants · inc VATApprox. 95.90p per pant · inc VAT

1 pack: 10 pants

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Pull-up continence pants, large
Continence careCON-PANTS-L

Pull-up continence pants, large

Nateen Plus pull-up pants in large. Match waist fit and absorbency to individual care requirements.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£10.79 per packPack: 10 pants · inc VATApprox. £1.08 per pant · inc VAT

1 pack: 10 pants

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of All-in-one continence briefs, medium
Continence careCON-ALL-M

All-in-one continence briefs, medium

Nateen Plus all-in-one briefs in medium. Confirm fit and absorbency for the resident.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£7.19 per packPack: 10 briefs · inc VATApprox. 71.90p per brief · inc VAT

1 pack: 10 briefs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of All-in-one continence briefs, large
Continence careCON-ALL-L

All-in-one continence briefs, large

Nateen Plus all-in-one briefs in large. Confirm fit and absorbency for the resident.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£9.59 per packPack: 10 briefs · inc VATApprox. 95.90p per brief · inc VAT

1 pack: 10 briefs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Shaped continence pads, maxi
Continence careCON-SHAPED

Shaped continence pads, maxi

TENA ProSkin Comfort Maxi shaped pads. Confirm compatible fixation pants and the required fit.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£22.79 per packPack: 28 pads · inc VATApprox. 81.39p per pad · inc VAT

1 pack: 28 pads

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Male continence pads, level 3
Continence careCON-MEN3

Male continence pads, level 3

TENA male continence pads in level 3. Select the absorbency suited to individual care needs.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£11.39 per packPack: 16 pads · inc VATApprox. 71.19p per pad · inc VAT

1 pack: 16 pads

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Bed bath wipes
Personal careCARE-BATH

Bed bath wipes

Omnitex wipes for assisted bed bathing. Follow the product instructions for use.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£2.75 per packPack: 12 wipes · inc VATApprox. 22.92p per wipe · inc VAT

1 pack: 12 wipes

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Bed bath wash gloves
GlovesCARE-WASHGL

Bed bath wash gloves

Omnitex disposable cleansing wash gloves with barrier cream for assisted personal care.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£3.59 per packPack: 10 wash gloves · inc VAT

1 pack: 10 wash gloves

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Large dry cleansing wipes
Personal careCARE-DRY

Large dry cleansing wipes

Conti So Soft large dry wipes for suitable personal-care cleansing tasks.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£3.95 per packPack: 100 wipes · inc VATApprox. 3.95p per wipe · inc VAT

1 pack: 100 wipes

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Continence care wipes
Continence careCARE-CONWIPE

Continence care wipes

Medipal wipes for continence-related personal care. The catalogue pack contains 30 wipes.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£3.71 per packPack: 30 wipes · inc VATApprox. 12.37p per wipe · inc VAT

1 pack: 30 wipes

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of No-rinse cleansing foam, 500 ml
Personal careCARE-FOAM

No-rinse cleansing foam, 500 ml

Omnitex no-rinse foam for appropriate body cleansing. Check skin compatibility.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£4.79 per packPack: 1 bottle, 500 ml · inc VAT

1 pack: 1 bottle, 500 ml

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Barrier cream, 28 g
Personal careCARE-BARRIER

Barrier cream, 28 g

Cavilon durable barrier cream. Follow the resident care plan and product instructions.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£5.75 per packPack: 1 tube, 28 g · inc VAT

1 pack: 1 tube, 28 g

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Wash cream, 1 litre
Personal careCARE-WASHCR

Wash cream, 1 litre

TENA ProSkin wash cream supplied with pump for appropriate personal-care cleansing.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£8.99 per packPack: 1 bottle, 1 litre · inc VAT

1 pack: 1 bottle, 1 litre

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Oral hygiene packs
Personal careCARE-ORAL

Oral hygiene packs

Oral hygiene pack for assisted oral care. Confirm the contents match the resident care plan.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£2.27 per packPack: 1 pack · inc VAT

1 pack: 1 pack

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Disposable adult bibs
Personal careCARE-BIB

Disposable adult bibs

TENA disposable medium bibs, 37 x 46 cm, for clothing protection during assisted meals.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£26.39 per packPack: 150 bibs · inc VATApprox. 17.59p per bib · inc VAT

1 pack: 150 bibs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 5 x 7.2 cm adhesive dressing
Dressings & tapeDRS-0572

5 x 7.2 cm adhesive dressing

Adhesive dressing in the stated dimensions for wound coverage. Confirm dressing material and pad specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£3.83 per packPack: 50 each · inc VATApprox. 7.66p per item · inc VAT

1 pack: 50 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 8 x 10 cm adhesive dressing
Dressings & tapeDRS-0810

8 x 10 cm adhesive dressing

Adhesive dressing in the stated dimensions for wound coverage. Confirm dressing material and pad specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£6.60 per packPack: 50 each · inc VATApprox. 13.20p per item · inc VAT

1 pack: 50 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 10 x 15 cm adhesive dressing
Dressings & tapeDRS-1015

10 x 15 cm adhesive dressing

Adhesive dressing in the stated dimensions for wound coverage. Confirm dressing material and pad specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£12.00 per packPack: 50 each · inc VATApprox. 24.00p per item · inc VAT

1 pack: 50 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 1.25 cm microporous tape
Dressings & tapeTAP-MIC-125

1.25 cm microporous tape

Microporous tape in the stated width for securing dressings. Confirm roll length and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£10.04 per packPack: 12 rolls · inc VATApprox. 83.67p per roll · inc VAT

1 pack: 12 rolls

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 2.5 cm microporous tape
Dressings & tapeTAP-MIC-250

2.5 cm microporous tape

Microporous tape in the stated width for securing dressings. Confirm roll length and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£20.03 per packPack: 12 rolls · inc VATApprox. £1.67 per roll · inc VAT

1 pack: 12 rolls

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 5 cm microporous tape
Dressings & tapeTAP-MIC-500

5 cm microporous tape

Microporous tape in the stated width for securing dressings. Confirm roll length and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£17.08 per packPack: 6 rolls · inc VATApprox. £2.85 per roll · inc VAT

1 pack: 6 rolls

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Non-sterile gauze swabs, 10 x 10 cm
Dressings & wound careWND-GAUZE-NS

Non-sterile gauze swabs, 10 x 10 cm

Eight-ply non-sterile gauze swabs for appropriate cleaning and absorption tasks.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£4.43 per packPack: 100 swabs · inc VATApprox. 4.43p per swab · inc VAT

1 pack: 100 swabs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Sterile non-woven swabs, 10 x 10 cm
Dressings & wound careWND-GAUZE-ST

Sterile non-woven swabs, 10 x 10 cm

Four-ply sterile non-woven swabs, packed in groups of five.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£13.19 per packPack: 40 packs of 5 swabs · inc VAT

1 pack: 40 packs of 5 swabs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Large cotton wool balls
Dressings & wound careWND-COTTON

Large cotton wool balls

Large non-sterile cotton wool balls for appropriate cleansing and absorption tasks.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£3.00 per packPack: 250 balls · inc VATApprox. 1.20p per ball · inc VAT

1 pack: 250 balls

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Dressing packs, medium gloves
GlovesWND-PACK

Dressing packs, medium gloves

Softdrape dressing packs with medium gloves. Confirm the full pack contents required by the clinic.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£22.79 per packPack: 20 dressing packs · inc VAT

1 pack: 20 dressing packs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Yellow sharps bin, 1 litre
Examination & wasteWST-SHARP1

Yellow sharps bin, 1 litre

One-litre sharps container with yellow lid. Select the waste stream required by the clinic.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£2.51 per packPack: 1 bin · inc VAT

1 pack: 1 bin

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Yellow sharps bin, 5 litres
Examination & wasteWST-SHARP5

Yellow sharps bin, 5 litres

Five-litre sharps container with yellow lid. Select the waste stream required by the clinic.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£3.83 per packPack: 1 bin · inc VAT

1 pack: 1 bin

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Specimen container, 30 ml
Collection & testingLAB-POT30

Specimen container, 30 ml

Thirty-millilitre specimen pot. Confirm sterility and the receiving laboratory requirements.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£0.23 per packPack: 1 container · inc VAT

1 pack: 1 container

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 10-parameter urine test strips
Collection & testingLAB-URINE10

10-parameter urine test strips

Urinalysis reagent strips for professional screening workflows. Confirm analyser or visual-read compatibility.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£13.19 per packPack: 100 strips · inc VATApprox. 13.19p per strip · inc VAT

1 pack: 100 strips

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 2/3 ml Luer slip syringe
SyringesSYR-003-LS

2/3 ml Luer slip syringe

Disposable syringe in the stated capacity. Luer slip connection for compatible fittings.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£10.95 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 10.95p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 5 ml Luer slip syringe
SyringesSYR-005-LS

5 ml Luer slip syringe

Disposable syringe in the stated capacity. Luer slip connection for compatible fittings.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£10.80 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 10.80p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 10 ml Luer lock syringe
SyringesSYR-010-LL

10 ml Luer lock syringe

Disposable syringe in the stated capacity. Luer lock connection for compatible fittings.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£39.19 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 39.19p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 21G x 1.5 inch needle
NeedlesNDL-21-150

21G x 1.5 inch needle

Hypodermic needle in the stated gauge and length for compatible syringe systems. Confirm hub and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£4.66 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 4.66p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 23G x 1 inch needle
NeedlesNDL-23-100

23G x 1 inch needle

Hypodermic needle in the stated gauge and length for compatible syringe systems. Confirm hub and required specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£5.12 per packPack: 100 each · inc VATApprox. 5.12p per item · inc VAT

1 pack: 100 each

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of 70% IPA pre-injection swabs
Dressings & wound careINJ-SWAB

70% IPA pre-injection swabs

Individually packed alcohol swabs for pre-injection skin preparation.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£1.55 per packPack: 100 swabs · inc VATApprox. 1.55p per swab · inc VAT

1 pack: 100 swabs

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Sterile drainage bags, 2 litres
UrologyURO-BAG2

Sterile drainage bags, 2 litres

UHS sterile two-litre drainage bag. Confirm connectors and the hospital drainage-system specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£2.27 per packPack: 1 bag · inc VAT

1 pack: 1 bag

Indicative line totalChoose quantity
Representative photograph of Urinary leg bags, 500 ml
UrologyURO-LEG500

Urinary leg bags, 500 ml

Bardia Uriplan 500 ml leg bags. Confirm catheter connections, straps and the nursing specification.

Representative image · final brand/specification to be confirmed

£34.79 per packPack: 10 bags · inc VAT

1 pack: 10 bags

Indicative line totalChoose quantity
A clear route to supply

From requirement to confirmed order

01

Choose your range

Send the size, format, intended use and trade quantity you require.

02

We check the detail

We verify pack format, product documentation, availability and delivery location.

03

Receive a quote

We provide a written quotation with price, lead time and commercial terms.

04

Confirm your order

Supply follows only after the approved quotation and formal order confirmation.

Care & Nursing Homes enquiry

Build your request

This enquiry contains care & nursing homes catalogue products only. Other sector enquiries are kept separately.

Your selected products

Choose products and quantities from this catalogue.

Prices include VAT. Delivery, final pack format and any supplier minimum order quantity will be confirmed in your quotation.

Your contact details

Send your selection and contact details to saleem@medicainternational.co.uk for a written quotation. This is an enquiry, not an accepted order. Please do not include patient information. You can also copy the enquiry into your own email.

View enquiry text